POWRÓT
     2017-09-13 00:00:00

Upamiętnienie zamordowanych Żydów z Kurowa oraz Sprawiedliwych, którzy nieśli pomoc prześladowanym.


W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wziął udział w upamiętnieniu 2500 Żydów z Kurowa zamordowanych w niemieckich obozach zagłady i egzekucjach w czasie II wojny światowej.

Podczas uroczystości, jaka odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie (powiat puławski), minister złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP oraz zapalił znicz.

Wśród odsłoniętych tam we wtorek tablic jedna z nich została poświęcona mieszkańcom Gminy Kurów, którzy w okresie okupacji niemieckiej z narażeniem życia ukrywali miejscowych Żydów, ocalając kilkudziesięciu z nich przed śmiercią.

Cmentarz Żydowski w Kurowie został zniszczony przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. W 1991 roku kirkut wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Jest on obecnie jedynym materialnym śladem istnienia w Kurowie niegdyś bardzo licznej społeczności żydowskiej – w 1939 roku Żydzi stanowili 55% mieszkańców tej miejscowości./Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION