POWRÓT
     2015-04-17 00:00:00

70. rocznica wyzwolenia Bolonii i zakończenia walk 2.Korpusu Polskiego we Włoszech.


Premier Ewa Kopacz weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii, które odbędą się w dniach 18-19 kwietnia. W walkach o wyzwolenie Włoch zginęło 4000 polskich żołnierzy.

Oficjalne uroczystości
Premier Ewa Kopacz w sobotę 18 kwietnia weźmie udział w oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Wojennym w Bolonii - San Lazzaro di Savena. Następnie odsłoni tablicę upamiętniającą pobyt Jana Pawła II w tym miejscu. Wspólnie z weteranami złoży także kwiaty na grobie ppłk Zbigniewa Kiedacza - dowódcy 15. Pułku Ułanów Poznańskich, poległego w październiku 1944 r. pod Civitella di Romana.

W niedzielę 19 kwietnia szefowa rządu będzie uczestniczyć w uroczystości przy tablicy upamiętniającej wejście 2. Korpusu Polskiego do Imoli.

Premier Ewie Kopacz będzie towarzyszył wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Żołnierze gen. Andersa w walkach o wyzwolenie Bolonii
W 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego zostali skierowani na front włoski w ramach 8 Armii Brytyjskiej. Po zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino, przełamaniu Linii Gotów, wiosną 1945 roku wzięli udział w alianckiej ofensywie, która doprowadziła do zakończenia działań wojennych we Włoszech. Po sforsowaniu rzeki Senio, polscy żołnierze kontynuowali ofensywę wzdłuż linii Via Emilia w kierunku Bolonii wyzwalając miasto 21 kwietnia 1945 roku.

Straty polskie poniesione w operacji pod Bolonią to 600 rannych oraz 300 poległych żołnierzy. Wraz z wyzwoleniem Bolonii zakończył się czternastomiesięczny szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego podczas kampanii włoskiej 1944-1945. W walkach o wyzwolenie Włoch zginęło lub zmarło z ran i innych przyczyn prawie 4000 polskich żołnierzy.

Największy polski cmentarz wojenny we Włoszech
Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii - San Lazzaro di Savena to największy z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech. Pochowano na nim 1 432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim, w bitwie o Bolonię. Cmentarz powstał z inicjatywy dowódcy 2. Korpusu Polskiego gen. dyw. Władysława Andersa./fpt.redakcja/

/premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier - Ewa Kopacz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION